Düğün fotoğrafçısı

Düğün fotoğrafçısı

Profesyonel düğün fotoğrafçısı kimdir, kime denir.

Dış mekanda çekim yapan herkes düğün fotoğrafçısıyım dese de burada gerçek, profesyonel düğün fotoğrafçısı tanımını ve işin kurallarını yazmaya çalışacağım. Henüz tam profesyonellik aşamasına veya hala ekipman ve deneyim olarak istenilen seviyeye gelememiş ama düğün fotoğrafçılığı yapanlar lütfen alınmasın. Nihayetinde bizde aynı yollardan geçtik ve uzun yıllardan sonra bu seviyelere geldik.

Gelin damat adaylarının en özel, en çok beklenen günüdür düğün günü. Tekrarı olmayacağı için her anı çok kıymetlidir. Düğünden sonra, o günden geriye kalan tek şey haliyle düğün fotoğrafları olacak. İşte bu yüzden düğün fotoğrafçısını seçerken dikkatli olmak gerekiyor

Düğün gününüzü, en güzel karelerle yakalamakla sorumludur düğün fotoğrafçısı.
Bu yüzden düğün fotoğrafçısına çok iş düşmekte ve o günün en büyük sorumluluğunu taşımaktadır.

Profesyonel düğün fotoğrafçısının genel özellikleri:

 • Sizinle aynı dili konuşan,
 • Yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz,
 • Düğün günü sadece nasıl göründüğünüzü değil o gün neler hissettiğinizi de kareleriyle ölümsüzleştirebilecek,
 • Yıllar sonra bile fotoğraflarınıza baktığınızda size o anları ve duyguları tekrar yaşatabilecek,
 • Sürekli kendini geliştiren ve yeni trendleri takip edip uygulayabilen,
 • Makine ve lenslerinin tüm teknik imkanlarını bilen ve kullanan,
 • Sürekli değişkenliğin olduğu dış mekanda, çevresel faktörleri ve ışığı doğru kullanabilen,
 • İyi derecede, Photoshop gibi fotoğraf edit programlarına hakim olmak,
 • Düğün çekimleri için yer, uygun mekan, hava koşulları, çevre şartlarını bilmek ve çiftleri bu doğrultuda doğru yönlendirebilmek.
 • Yeni tanıştığı çifti kısa sürede tanıyarak onlar için en uygun pozları verdirebilmek, ve mümkün olduğunca doğal karelerle çekimi keyifli hale getirebilmek,
 • Güçlü bir görsel hafıza ve sanatsal bakış açısıyla yaratıcılığa sahip,
 • Çiftlerin düğün günü gerginliğini en aza indirebilecek tecrübe ve özgüvene sahip olmak,
 • Tam profesyonel ekipmana ve yedeğine sahip olmak.

Düğün fotoğrafçılığı bir sanattır ve profesyonel düğün fotoğrafçısı’da bir fotoğraf sanatçısıdır..

profesyonel Düğün fotoğrafçısı

Profesyonel düğün fotoğrafçısı tedbirlidir.

Düğün fotoğrafçısı çekimlerde yedek fotoğraf makinesi bulundurmak zorunda. Bunun sebebi olası bir sorunda yedek makine ihtiyacını gidermektir. Düğün çekimlerinde azda olsa makine bozulması, düşerek hasar görmesi veya çalınması gibi durumlar maalesef yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda çekimin herhangi bir anında kalakalır ve hem gelin damat mağdur olur hem de arkanızda kötü bir deneyim belki de internet ortamında kötü bir referans yazısı ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.  Hatta mümkünse aynı anda çift karta yazan gövdeler kullanması düğün fotoğrafçısının bir nevi sigortasıdır.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı ’da desteğe ihtiyaç duyar.

Profesyonel bir çekime boynunuza asacağınız bir makine ve bir lensle gidemezsiniz. Yanınızda farklı aralıklarda çeşitli lensler, yedek flash, Işık sistemi ve reflektör, diffuser tutma gibi konularda yardımcı bir asistana ihtiyacınız vardır.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı iyi bir gözlemcidir.

İşinin ehli bir düğün fotoğrafçısı yaptığı işte en iyisi olabilmek için fedakarlık yapmak zorundadır. Çiftleriyle mutlaka görüşmek ister ve bu görüşmede çifti gözlemleyerek beğenilerini, beklentilerini anlamaya ve tanımaya çalışır. Görüştüğü çiftin nasıl bir çekim beklentisi olduğunu iyice analiz eder, notlar alır ve çekim günü dersine çalışarak bu yönde bir çekim yapar. Yani hoplama zıplama sevmeyen bir çifte zorla çektirdiğiniz kareler güzel olsa da onlar için bir anlam ifade etmeyecektir. Veya deniz kenarı çekimi isteyen bir çifte sırf evime veya iş yerime yakın olsun diye yakınlardaki bir yeşil alana zorlamak yanlıştır. Bazen çekim öncesi gününüzü harcayarak doğru planlama için şehir dışı yolculuk bile yapmanız gerekebilir. Bu tip şeylerden kaçmayın ki web sayfanıza konabilecek daha güzel çekimleriniz olsun.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı araştırmacıdır.

Dış mekanda düğün fotoğrafı çeken profesyonel düğün fotoğrafçıları yaptıkları iş gereği çok hızlı düşünen, hızlı karar verebilen ve çok iyi foto hafızaya sahip olmak zorundadır. Hele birde sanatsal bakış açısıyla rakiplerinizden öne geçmek isterseniz sürekli araştıran, takip eden ve öğrenen bir yapınız olmak zorunda. Bunun için sürekli olarak uluslar arası otoriteleri takip etmek, yeni teknikleri öğrenmek ve rakiplerinizi iyi gözlemlemeniz gerekmekte.  Yeterli İngilizcenizin olması size bu konuda uçsuz bucaksız bilgi ve gözlem imkanı verir.  Maalesef dış mekan çekim kalitesi ve sanatsal bakış açısından kendinizi geliştirebileceğiniz bilgi ve sayfaların çoğunluğu İngilizcedir.

Profesyonel Düğün fotoğrafçısı

Profesyonel düğün fotoğrafçısı hazıra konmaz 

Benden sık sık çekim yapılacak yerlerin bilgisini almaya çalışan fotoğrafçılarla karşılaşıyorum.

Kendi şehrinizdeki çekim yapılabilecek alanları bulmak çok da zor değil ve sahte isimlerle düğün fotoğrafçılarını aramak yerine biraz Google birazda ne aramak istediğinizi bilmeniz yeterli.

Bunca yıllık tecrübeme rağmen sürekli ismini duyduğum yeni yerleri üşenmeden geziyorum. Şehir dışı çekimlerde de aynı yöntemle ön çalışma yapıyorum ve çoğu zaman gittiğim şehirdeki çiftin bilmediği yerleri bulabiliyorum.

Eğer çekim yapılacak alanı bilmiyorsanız, mutlaka önceden gidip alanı tanımanız gerekmektedir.  Diğer türlü zaten zamanı kısıtlı çiftinizi düğün fotoğrafı çekeceğim diye anlamsızca dolaştırmış olursunuz.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı kaliteden taviz vermez.

Her düğün fotoğrafçısının kendine has bir çalışma şekli ve prensipleri olması gerekir.

Sadece işi alayım mantığıyla çalışmanız emin olun işinize uzun vadede çok zarar verecektir.

Çektiğiniz düğün fotoğraflarını sizin işlemeniz son derece önemlidir. Bu şekilde hem hatalarınızı daha iyi görecek hem de sizin fotoğrafı çekerken düşündüğünüz detayı fotoğrafı işleyen başka bir kişi bilemeyecektir.

Fiyat politikanızda çektiğiniz düğün fotoğrafına ister istemez etki edecektir. Fiyat düştükçe sizin kaliteli ekipman kullanmanız ve yenilemeniz imkansızlaşacak, resmi çalışmanız ve genel giderlerinizden sonra ise makul bir gelir kalmıyorsa, bir süre sonra ya bu işten vazgeçersiniz yada standart donanımla çekime gitmeye, çekimi kısa tutmaya yada aynı gün farklı çekimlere koşturarak kalitesiz çekimlere mahkum olursunuz.

Kaliteli bir ekipman dünya para ve siz bu ekipmanları çekim sayınıza göre ortalama 2 yıl içinde yenilemek zorundasınız, bunu unutmayın.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı kimseyi işine karıştırmaz.

Gelin damatlar düğün fotoğrafı çekimlerine bazen kalabalık bir arkadaş grubuyla gelirler. Her ne kadar arkadaş grubunun çift üzerinde olumlu etkisi olsa da bazen bu tam aksi bir duruma sebep olabilir ve sizin konsantrasyonunuzu bile bozabilir.  Bu yüzden çekim anında ortama tamamen hakim olmak zorundasınız. Kişilerin şöyle çek böyle çek gibi yada bakayım nasıl olmuş gibi söylemlerini önce duymamazlıktan gelmeniz, inatla devam etmeleri halinde kibar bir şekilde uyarıp kendi işinize odaklanmanız çekim kaliteniz için çok önemlidir. Taviz vermeye başlarsanız bir süre sonra yönetilen kişi olursunuz ve karelerinizde o yönde bozulur.

JPG mi RAW mı?

Bu işi profesyonelce yapan bir düğün fotoğrafçısı iseniz tabi ki RAW çekmek zorundasınız. Raw formatı çok yer kaplasa da sonradan yapacağınız ışık, renk, beyaz ayarı ve pozlama için size büyük rahatlık sağlayacaktır.

Düğün Fotoğrafçısı Hande Karayaka