Düğün fotoğrafçısı seçerken dikkat

Düğün fotoğrafçısı seçimi

Düğün fotoğrafçısı seçimi   

Yıllardır hayalini kurduğunuz o muhteşem gün belli oldu ve tatlı bir koşturmacanın içine girdiniz artık :)

Bundan sonra hayalinizdeki düğün için bir çok konuda araştırma yapmanız ve imkanınız oranında en iyilerine karar vermeniz gerekmekte.  Gelinlikten düğün mekanına, düğün fotoğrafçısından düğün videosuna, düğün pastasından balayına kadar uzun bir listeyle baş başasınız. Daha önce gelin çiçeği / buketi konusunda deneyimlerimi paylaşmıştım. Bugünse en hassas konulardan biri olan düğün fotoğrafçısı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsederek bir nebze olsun size yol göstereceğim.

Neden düğün fotoğrafçısı seçimi çok önemli?

Düğününüzden sonra düğün gününüzü en iyi şekilde hatırlatacak, günlerce uğraşıp karar verdiğiniz her türlü aksesuar, süsleme, pasta vs gibi bir çok düğün detayı ve en önemlisi de eşinizle sizin o günkü muhteşem halinizle dışa vuran duygularınızı belgeleyen en önemli şey düğün fotoğraflarınız olacaktır.

Düğün fotoğraf çekimleri stüdyolardan çıktıktan sonra dijital makinelerinde yaygınlaşmasıyla bu iş bir çok ilgili veya ilgisiz kişiye iş imkanı olarak göründü. Haliyle her yıl internet ortamında onlarca yeni düğün fotoğrafçısıyla karşılaşır olduk. Tabi ki bu iş sanıldığı gibi sadece bir fotoğraf makinesi ve web sayfasıyla olamayacağı için bir sonraki yıl bir çoğunun yok olduğunu yerine yenilerinin geldiğini görmekteyiz. Eğer profesyonel bir düğün fotoğrafçısıyla çalışma şansınız olmazsa bir çok kötü sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Bunlar kısaca;

  • Dış mekan stüdyoya benzemez yani her an ışık ve ortam değiştiği için hem donanımsal hem de tecrübe olarak hazır olmayan birinin çekiminde ışık ve renk yönünden kötü fotoğraflar kaçınılmazdır.
  • Yarı profesyonel makinelerle ve standart lenslerle amatörlük birleşince bulanık yada yanlış netleme sorunlarıyla dolu düğün fotoğraflarınıza bakar ağlarsınız.
  • Sürekli kendini yenileyen araştıran ve bakış açısı ile farklılık yaratmaları sebebiyle klasik pozlar yerine yaratıcı, doğal karelerle sizleri sıkmadan keyifli bir çekim ortaya çıkar.
  • Düğün gününüzde bir çok çift zaten telaşlı olacak ve sizinle birlikte olan düğün fotoğrafçınız deneyimli değilse daha çok gerginlik ve fotoğraflara yansıyan istemeden verilmiş pozlara hazır olun.
  • Aynı anda iki karta yazan bir fotoğraf makinesi ve yedek bir makinesi yoksa dua edin kart bozulmasın yada makineye bir şey olmasın. Yoksa düğün fotoğraflarınız bile olmayabilir. Amatör olup yeni başlayanlarda bu tip bir ekipman beklemeyin zira yıllardır bu işi yapan bir çok fotoğrafçıda da yok maalesef.

Düğün fotoğrafçısı tavsiye ve seçimi
Düğün fotoğrafçılarına neler sormalıyım?  İşte can alıcı bölümümüz burası. İnternette veya arkadaş tavsiyeleriyle bulduğunuz düğün fotoğrafçılarını öncelikle internet üzerinde biraz araştırma yaparak tanımaya çalışın ve web sitelerinde yeterli sayıda farklı kişilerin düğün fotoğrafları var mı bakın.  Sonrasında beğendiğiniz düğün fotoğrafçılarını 2 veya 3 ‘e indirip aşağıdaki tavsiyeler doğrultusunda son kararınızı verebilirsiniz.

  • Fırsatınız varsa karşılıklı görüşme isteyin ve bu görüşmede Albüm örneğini ve farklı çiftlere ait çekimlerin tamamını yada çok sayıda fotoğrafını görmeyi talep edin. Böylece hem çekimi yapacak fotoğrafçıyla elektriğinizin uyumunu görüp hem de size verilecek albümün örneğiyle yaptığı çekimleri bütün olarak görürsünüz. Web siteleri genelde en seçme ve iyice düzeltilmiş fotoğraflarla doludur. Bazıları ise çalıntı fotoğraflarla sizi etkilerler.
  • Sözleşme yapmadan ne bir para verin nede anlaşın. Bu sözleşmede çekim tarihi ve bedeli,  size verilecek hizmet ve paket içeriğinin yazması, Yüksek çözünürlüklü tüm fotoğraflarınızın verilip verilmeyeceği, Hava şartları veya mücbir sebeplerle çekimin olamaması veya ertelenmesi gibi senaryolarda ne gibi haklarınız var gibi konuların yazıyor olmasına dikkat edin. Yoksa şansınız varsa bir sorun olmaz ama şansınız yoksa sonradan kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Unutmayın söz uçar yazı kalır.
  • Fotoğraflarınızı kimin çekeceğini sorgulayın ve sözleşmeye yazdırın. Büyük firmalar veya isim yapmış bazı fotoğrafçılar kendi isimlerinin gücüyle size ulaşır ama çekimleri işin sahibi olarak kendileri yapmaz. Çekimi başka birinin yapacağını belirten ve örneklerini paylaşan dürüst fotoğrafçılar tabi ki var. Aksi takdirde fotoğraflarını beğenerek anlaştığınızı zannettiğiniz düğün fotoğrafçısı yerine daha az deneyimli veya amatör fotoğrafçılar çekiminize gelince yapacak bir şeyiniz kalmaz. 13-14 yaşındaki bir çocuğun bile düğün fotoğrafı çektiğini gördüm ve gözlerime inanamadım.
  • Bazı fotoğrafçılar ilk intibada ucuz görünmek için sitelerinde veya tekliflerinde albümsüz paketleri yazarlar. Ek bir ödemeyle karşı karşıya kalmamak için albüm dahil fiyatı almadan diğerleriyle kıyaslamayın.
  • Görüştüğünüz düğün fotoğrafçısına mutlaka sormanız gereken diğer bir soruda çekime yedek makine getirip getirmediğidir. Azda olsa makine kilitlenmesi, yere düşmesi ve çalınması durumları düğün fotoğrafçılarının kabusudur.  Olmaz ben şanslıyım demeyin çünkü böyle bir durumda yedeği yoksa çekim yerinde kalakalırsınız.

Düğün fotoğrafçısı seçimi

Sonuç;

Örnekleri çoğaltmak mümkünse de her gelir grubuna hitap edecek fotoğrafçı arayışı sebebiyle fazla detaya girmek istemiyorum. Gelir seviyesi yükseldikçe insanlar daha sanatsal ve güzel çekim yapan fotoğraf sanatçısı; düğün fotoğrafçılarına yönlenir. Kısacası düğün fotoğrafçısı seçimi nde yukarıdaki ana kriterlerden sonra, fotoğraf çekimlerini, tarzını ve bakış açısını sevdiğiniz ve olumlu elektrik aldığınız fotoğrafçıyı seçmek en doğru karar olacaktır.

Düğün fotoğrafçısı tavsiyesi ve seçimi

Düğün fotoğrafçısı seçimi