Düğün fotoğrafçılığı

 

Düğün fotoğrafçısı, Nişan fotoğrafçısı veya evlilik fotoğrafçısı. Bu kelimeleri son yıllarda sıkça duymaktayız.

Düğün fotoğrafçılığı özellikle son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle yepyeni bir boyut kazanmıştır.

Alışılagelmiş düğün fotoğrafçıları stüdyo ortamında, bir fon önünde, çiftlerin özelliklerini göz önüne almadan basmakalıp pozları verdirerek düğün fotoğraflarını çekmekteydiler. Daha sonra yaptıkları abartılı photoshop işlemleriyle bebeksi tenler, arka fonlarda şömineler veya Eiffel Kulesi gibi standart fonlar oluşturuyorlardı. Tabii ki bu çalışmalar yaratıcılıktan ve doğallıktan son derece uzaktı.

Günümüzde ise düğün fotoğrafçılığı şekil değiştirerek kapalı stüdyolardan kurtuldu.

Düğün hikaye fotoğrafçılığı (belgesel düğün fotoğrafçılığı) :  Bu çekimlerde asıl nokta çiftlerin gün içindeki anlarını ölümsüzleştirmektir. Gelin ve damadın doğal hallerini en güzel şekilde fotoğraflamak düğün hikaye fotoğrafçısının (belgesel düğün fotoğrafçısının) en önemli görevidir. Bunu başarabilmek profesyonellik ve deneyim gerektirmektedir.

Dış mekan düğün fotoğrafçılığı:  Çeşitli nedenlerle düğün belgesel fotoğrafı çektiremeyecek çiftler ise dış mekan düğün fotoğrafçısını tercih edebilirler. Çiftle yapılacak ön görüşmede bir konsept belirlenmekte ve bu konsept üzerine ortalama 2 saatlik bir çekim gerçekleştirilmektedir. Bu çekim düğün günü gerçekleştirilebileceği gibi düğün öncesi veya sonrasında da yapılabilmektedir. Bu fotoğraf çekimleri sizin tercihinize göre tarihi sokaklar, deniz kenarları, tarihi alanlar veya şehrinizin en güzel yeşil alanlarında yapılmaktadır.

Dış mekan düğün fotoğraf çekimleri ise çiftlerin tercihine göre Nişan fotoğrafı, Save the date, trash the dress veya düğün fotoğrafları çekimi şeklinde yapılmaktadır.

Farklılık arayan birçok çift ise başka şehirlerde (düğün, balayı veya özel program ayarlamasıyla) özelliklede Kapadokya, Bodrum, Bozcaada, Alaçatı, Paris, Barselona, İtalya veya Kıbrıs gibi yerlerde çekim yaptırarak çok daha özgün ve güzel düğün fotoğraflarına sahip olmaktalar.

Düğün fotoğrafçısı Hande Karayaka

 

 

Düğün fotoğrafçılığı